piątek, 12 lipca 2013

Tyskie Browarium

Sama nie wiem, czy podobało mi się to muzeum, czy średnio.
Bardzo podobały mi się odnowione budynki Browaru Książęcego i bardzo podobała mi się sala warzelni.
Całośc wydała mi się dośc komercyjna i przypominała trochę wycieczki autokarowe, w których niby celem jest zwiedzanie jakiegoś obiektu, a w czasie przejazdu są sprzedawane różne produkty.
Tutaj- promocja piwa Kompanii Piwowarskiej.
Ale - w sumie ;)
12 zł za cenę zobaczenia, jak się warzyło kiedyś i warzy dziś piwo, oraz degustację i pamiątkowy kufel- to nie tak wiele :) Więc chyba jednak warto :)
Samo muzeum- sala wystawiennicza nie robi jakiegoś wielkiego wrażenia. Kilka gablot dokumentujących historię, pamiątkowe kufle, kilka beczek.
Najbardziej podobało mi się tu:

Oraz budynki :)
Ciekawe jest, jaki kiedyś ludzie mieli socjal. 11 litrów piwa na dzień mogli pobierac pracownicy... Kaplicę mieli. Opiekę lekarską. Domki pracownicze.
Jako osoba próbująca różnych układów pracowniczyc- nadziwic się nie mogę ;) Dziś pracownicy nie są tak dobrze traktowani, chyba. Ten wymiar ludzkich potrzeb jakoś się zagubił. Albo jeszcze nie odnalazł.

Była jeszcze dalsza częśc wycieczki po Tychach.
Dementuję pogłoskę, jakoby Tychy nie miały rynku :) Mają :) Moze to wrazenie wynika z tego, że Tychy sa miastem dośc planowo budowanym. Osiedla mają nazwy od liter alfabetu. I każde osiedle miało byc samodzielnym jakby miasteczkiem w mieście. Każde osiedle ma swój własny rynek, centralny plac. Każde osiedle- w zamyśle architektonicznym miało byc samowystarczalne. Miało posiadac szkołę, przedszkole, ośrodek zdrowia, dom kultury, sklepy, tereny rekreacyjne i zielone.
W pewnym sensie niektóre osiedla przypominają Nikiszowiec. Inne czasy sprawiły, że kościołów nie było. Powstały później - w latach 80, 90- tych. Odstają bardzo od zabudowy osiedla A, B, C... Aczkolwiek są również niezwykle ciekawe architektonicznie. Jest kościół przypominający okręt, kościół przypominający namiot, kościół odwzorowujący klasyczną bazylikę. Przeważnie są to projekty architektów- wizjonerów. 
Są jeszcze inne budynki będące taką wizją... Na przykład " Brama słońca"- budynek mieszkalny, w kształcie dwóch stożków, łączących się górą takim jakby kielichem, w który jest " łapane " zachodzące słońce. Może i " ni przypiął, ni przyłatał", ale z całą pewnością jest to wizjonerski projekt, niczym nie przypominający blokowiska...
Wszystko to razem sprawia wrażenie chaosu architektonicznego, ale dla mnie- tu urodzonej- ma swoją logikę. Po osiedlach- mimo wszytko widac to planowe budowanie. Lata 50- 60 to osiedla A,B,C. Lata siedemdziesiąte- to osiedla "małej stabilizacji"- ponure blokowiska osiedla D, E, F, G- zbudowane wzdłuż linii kolejowej,  a nie jak w innych miastach- wokół już powstałego miasta. Kolejne osiedla powstawały trochę jakby w " lukach" i mają znów troszkę inny charakter...
W latach 80- 90- tych nastąpił powrót do tego pierwotnego planu samowystarczalnych osiedli- te nowsze osiedla znów mają charakter miasteczka.

Bardzo lubię Tychy :)
Koncepcja miasta- sypialni dla Katowic ma swoje bardzo wielkie plusy. Na przykład taki, ze miasto jest doskonale skomunikowane. Wszędzie jest blisko :) Dosłownie wszędzie można się dostac w 20 minut.
W czasie kiedy tu jeszcze mieszkałam na stałe- wszędzie chodziłam na butach. Bo wszystko, co potrzebowałam znajdowało się w czasie 20 - minutowego marszu, lub w czasie nie dłuższym, niż 20- minutowa jazda autobusem lub trolejbusem.
Miasto jest po prostu zielone. Każde osiedle ma parki.
Miasto jest logiczne- większośc ulic przecina się pod kątem prostym. Nieważne, czy przejedziesz skrzyżowanie- na następnym też trafisz :)

Bardzo lubię Tychy :)

11 komentarzy:

 1. Bardzo spodobały mi się Tychy :)
  W ciągu godziny otoczenie potrafiło się zmienić tak raptownie jak dzisiejsza pogoda (słońce/deszcz): było kameralne osiedle, ogród opleciony dzikim winem i łaszące się koty (bajka...), zaraz potem staw, pływające kaczki, czarne chmury nad nami i słońce na drugim brzegu; kilka minut jazdy trolejbusem (ha! wreszcie to zrobiłam :D) i miasto w mieście, czyli osiedle A...
  Bardzo spodobały mi się Tychy :)
  taka jedna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)
   Jest jeszcze parę rzeczy do zobaczenia w Tychach :)
   Następnym razem :)
   Dzięki za towarzystwo :)

   Usuń
 2. Kościoły powstawały i wcześniej - w końcu sama chodziłam kiedyś na msze na Paprocany a były to lata 70-te! Nie mówiąc o kosciele na osiedlu M, gdzie brałam komunię w 1975 roku :-))) Bo kościół na starych Tychach to wiadomo istnieje ( nie w takiej architektonicznej formie oczywiście ) od 1480 roku!

  Póżniej faktycznie te kościoły powstawały jak grzyby po deszczu i mało się wpisywały w krajobraz.

  Też lubię Tychy :-) W końcu najlepsze młode lata tam spędziłam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Powstawały :)
  Ale dla osiedla A,B,C,E,F,H i jeszcze innych, właściwą parafią była Marii Magdaleny. Tam z kolei ja miałam komunię.
  W sumie to nie wiem dlaczego, bo już w latach 50- tych istniał kościół Jana Chrzciciela. Czytałam, że do połowy lat siedemdziesiątych nakładano kary na kapłanów, odprawiających tam nabożeństwa.
  A ja mieszkaliśmy na D to też chodziliśmy na Paprocany :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już wiem. Mama mówi, ze szkoła przynależała do parafii Marii Magdaleny...

   Usuń
 4. Ja też mieszkałam na osiedlu D :-) Czasem sobe wchodzę na google maps i oglądam z rozrzewnieniem mój blok i podwórko :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wstyd się przyznać że nie byłam w Tyskim Browarium? ;> No to się nie przyznam ..
  A Tychy to i ja lubię bardzo :) Najbardziej :) Nie zamierzam się stąd wyprowadzać..Póki co. Nie zarzekam się, bo nigdy nie mów.. ;> Ale póki co, przez 38 lat jestem wciąż tak samo zakochana.. Bo Tychy swój urok mają niezaprzeczalnie..
  PS.. Ja miałam komunię w namiocie chyba :D (na Żwakowie)
  agus2404

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aguś, sama nie wiem, czy Cię zachęcac do wycieczki do browaru, czy nie...
   Raz pewnie warto obejrzec. Szczególnie tę starszą częśc browaru.
   W Tychach bardzo łatwo się zakochac :)

   Usuń
 6. W namiocie to i ja miałam :-) Pamiętam jak przerażał mnie ten namalowany wspaniale i bardzo nowocześnie jak na tamte czasy, ukzyżowany Chrystus.

  Mało tego. Ślub też tam wzięłam, chociaż należałam wtedy do innej parafii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie byłam w tym kościele ;>
   Znaczy- mus nadrobic :)

   Usuń
  2. Ano.. Ja też ślub tam miałam ;> Bo do ślubu tam należałam.. ;>

   agus

   Usuń