piątek, 2 maja 2014

Wieże w Raciborzu

Wieża wodociągów miejskich


Piękna :)
Powstała  końcem XIX wieku, w celu dostarczania wody do miasta. Korzystała z niej również, znajdujaca się niedaleko kolej.
Wraz z rozwojem miasta, wieża przestała wystarczać.
Powstała konieczność wybudowania drugiej.
Ta druga jest arcyciekawa. I to nie tyle  racji swojego wyglądu, co  z racji swojego pochodzenia. Wygląda jak wieżowiec- biurowiec. Aż trudno sie domyslić, że to wieża ciśnień miała być.
Zresztą- wieżą ciśnień była bardzo krótko. Okazało się, że wytwarza byt wysokie ciśnienie, co powoduje częste awarie w sieci wodociągowej miasta.
Za to - spełniała rolę miejsca, w którym szerzono faszystowską propagandę. Na parterze znajdowała się aula, z czarami ogniowymi, mająca służyć, jako miejsce, w ktorym "motywowano" oficerów i urzędników III RzeszyObecnie znajduje się tam siedziba, biura i część zakładu produkcyjnego cukierniczej firmy Mieszko.
Ochroniarz mnie nie wpuścił... Jeszcze mnie nie wpuścił ;>

Jest jeszcze jedna wieża ciśnień w Raciborzu, ale taka dość niepozorna.

A w ogóle to Racibórz jest bardzo ładnym miastem :)

.

3 komentarze:

 1. Zgadzam się z opinią o Raciborzu, że to bardzo ładne miasto i należy do tych, w których mogłabym zamieszkać. Tak po Barcelonie, Paryżu, Rzymie i Wilnie :)
  Pozdrawiam!
  Zosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. eee, mieszkać to bym w Raciborzu niekoniecznie chciała.
   Mnie dziwi to, że jeździłam do Raciborza kiedyś dwa razy w tygodniu, a jakoś udało mi się nie zobaczyć, jakie to ładne miasto.

   Usuń
  2. Ja też nie mówię, że bym chciała :) Ale mogłabym :)

   Usuń